CedeT | Warszawa
Budynek domu towarowego znajdujący się w Warszawie, pierwotnie pod adresem ul. Bracka15/19, obecnie przy ul. Kruczej 50.
Budynek został zaprojektowany w latach 1947–1948 przez Zbigniewa Ihnatowicza oraz Jerzego Romańskiego. CDT był przykładem architektury powojennego modernizmu. Wykonany w monolitycznej technologii żelbetowej, która w pożarze w 1975 roku najmniej ucierpiała. Reszta została pobieżnie odbudowana. Celem inwestycji było gruntowne przebudowanie i przywrócenie mu dawnej świetności.Pod czujnym okiem stołecznego konserwatora zabytków CEDET został niemal całkowicie rozebrany i zbudowany od nowa z wykorzystaniem nowoczesnej technologii. Inwestor wraz z projektantami i wykonawcą dołożyli wszelkich starań, aby ocalić charakterystyczne architektoniczne detale budynku. W toku prac zdecydowano się na pozostawienie fundamentów oraz szkieletu konstrukcji budynku. Na podstawie archiwalnej dokumentacji wiernie odtworzono budynek z zewnątrz, szczególną uwagę zwracając na odwzorowanie unikatowych dla bryły elementów, takich jak m.in. podziały elewacji, słupy, daszki, kominy czy tarasy. Natomiast zupełnie inny niż wcześniej wygląd zyskało wnętrze gmachu. Teraz od drugiej kondygnacji w górę pnie się tu atrium, którego w dawnym „Smyku” nie było.
Budynek posiada prestiżowy certyfikat BREEAM na poziomie Excellent.
Gmach CEDET-u, na który składają się dwie części o zupełnie odmiennym wyglądzie, łączy przestrzeń handlową z najwyższej klasy biurami. Budynki mają część wspólną, która pełni funkcję głównego wejścia do obiektu. Pod rewitalizowanym dawnym „Smykiem” powstały aż cztery kondygnacje o łącznej powierzchni 12 000 m², na którą składają się trzy poziomy garaży oraz jeden poziom handlowy. Powierzchnie handlowe w nowym budynku liczą 7000 m² i znajdują się na kondygnacjach -1, 0 oraz 1. Na wyższych piętrach ulokowano biura zajmujące blisko 12 000 m². Całkowita powierzchnia obiektu wynosi ponad 22 000 m². W budynku znajdują się m.in. bank, restauracja, klub fitness, drogeria, sklep spożywczy oraz kawiarnia. Obiekt zaprojektowano z myślą o osobach niepełnosprawnych, a także z troską o środowisko – przestrzeń wyposażono w nowoczesne rozwiązania ekologiczne. Zwieńczeniem budowy było umieszczenie na fasadzie CEDET-u wiernej kopii neonu z lat 50., który zdobił ją w czasach PRL-u.